ÇİFTÇİLER VE İHRACATÇILAR DEPPO EFES’TE BİR ARAYA GELDİ

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından Deppo Efes’te Taze Meyve Sebze ve Mamulleri Sektörü Bilgilendirme ve Sektörel Sorunları Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Çiftçiler ile ihracatçıları buluşturmak amacıyla düzenlenen toplantıda üreticilerin ihracat sürecinde karşılaştığı sorunlar masaya yatırıldı.

Deppo Efes Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Emekli Bahçe Bitkileri Uzmanı Prof. Dr. Ali Ünal,  Seferihisar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Sayerer, Yüksek Ziraat Mühendisi ve Tarım Danışmanı Hüseyin Gültekin, Selçuk İlçe Tarım Müdürü Mustafa Acargil, Selçuk Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, Deppo Efes Koordinatörü Ömer Soysal, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ve Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı katıldı.

Daha verimli bir üretim süreci için

Toplantının açılış konuşmasını yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı. Selçuk’taki yaş meyve ve sebze yetiştiricilerinin bilgilendirilmesi amacıyla Deppo Efes’te bir toplantı düzenlenmesini çok anlamlı bulduğunu belirten Başkan Bakıcı; “Üretim süreci içerisinde en önemli konulardan birinin pazarlama olduğunu hepimiz biliyoruz. Üreticimiz meyvesini yetiştiriyor, en nihayetinde pazara sunuyor. Bu pazarlama sürecinde hakkının alınması açısından bu tür toplantılar büyük önem taşıyor. Çiftçimizin alın terinin karşılığını almasını sağlamaya yönelik bu toplantı üreticilerimize     önemli katkılar sunacaktır.  Ben bilgilendirmeleri için tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Çiftçilerimizin bundan sonraki süreçte bu bilgiler ışığında çok daha verimli bir üretim süreci yaşayacağına inanıyorum” dedi.

Deppo Efes Selçuk’un tarım üssü

Başkan Bakıcı’nın ardından bir konuşma yapan Deppo Efes Koordinatörü Ömer Soysal, Deppo Efes’in yapısı ve işletme sistemi hakkında bilgi verdi.  Deppo Efes’in Selçuk’un tarım üssü olduğunu belirten Soysal; “Deppo Efes’in kuruluş amacı öncelikle küçük üreticileri korumaktır. Biz kurulduğu günden beri belediye başkanlarımızdan aldığımız talimat doğrultusunda burayı kar elde etmekten ziyade üreticimizin lehine işletmeyi ilke edindik. Bu yüzden fiyatlarımız piyasanın %30 altında.   Her sene üreticinin burada ürününü saklama oranı giderek arttı.  Selçuklu üreticiye her zaman kapımız açık oldu. Her zaman üreticinin ürününün azlığına, çokluğuna bakmaksızın yer verdik. Yedi gün 24 saat, özel günler ve bayram günlerinde de çalışıyoruz. Biz çiftçinin Selçuk tarımının sigortası, üreticinin gülen yüzü olmaya devam edeceğiz” dedi.

Selçuklu çiftçilerimizle gurur duyuyoruz

Toplantıda bir konuşma yapan Selçuk İlçe Tarım Müdürü Mustafa Acargil; Selçuk’un meyve üretimi konusunda öne çıkan bir ilçe olduğunu belirterek sözlerine başladı. Acargil; “Biz kaliteli ve sağlıklı ürünler yetiştirdiğimiz için ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına satıyoruz. Bu yönden Selçuklu çiftçimizle gurur duyuyoruz. Biz üretici, ihracatçı ve tarım sektörünün diğer paydaşlarıyla bu zincirin halkalarıyız. Biz birbirimizle ne kadar işbirliği içerisinde olursak; ihracatımız o kadar güçlü olur. Selçuk Rusya’nın denetiminde sonra nar ihracatı yapabilecek yirmi üreticiden dört tanesi Selçuk’tandır.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanlığı'na Hayrettin Uçak da üreticilerle her zaman birlik içerisinde olacaklarını belirterek; tüm çiftçilere bereketli bir üretim süreci diledi. Konuşmacıların bilgilendirilmelerinin ardından katılımcılar ürün yetiştirme ve ihracat süreci ile ilgili sorularını katılımcılara ilettiler.