CUMHURİYET COŞKUSU SELÇUK’U SARACAK

Kent belleği çok özel bir Atatürk Fotoğrafları Sergisi’ne ev sahipliği yapacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi Selçuk’ta da coşkuyla kutlanacak. Cumhuriyetin kuruluşunun 95. Yılı sebebiyle resmi törenlerin yanı sıra Selçuk Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Fener Alayı düzenlenecek. Fener Alayı’nın ardından Gece Yolcuları Selçuklularla buluşacak. Ayrıca Selçuk Efes Kent Belleği bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle çok özel bir sergiye ev sahipliği yapacak.  

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Selçuk’ta 28 Ekim Pazar günü saat 13.00’de Atatürk Anıtı önünde çelenk sunum töreni ile başlayacak. 29 Ekim Pazartesi günü ise Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci’nin kaymakamlık makamında bayram tebriklerini kabul etmesinin ardından saat 10.00’da Selçuk Belediyesi Tören Alanı’nda resmi kurum ve okulların katılımıyla gerçekleşecek olan bir kutlama programı düzenlenecek. Resmi kutlamaların ardından saat 13.00’de Selçuk Efes Kent Belleği’nde “Fotoğraflarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk” adlı sergi açılacak. Atatürk Anıtı önünden saat 19.30’da başlayacak Fener Alayı Pazar Yeri’nde son bulacak. Fener Alayı’nın sona ermesinin ardından saat 20.30’da Pazar Yeri’nde Gece Yolcuları Konseri ile Selçuklular cumhuriyet coşkusunu yaşayacak.

TTK arşivi kent belleğinde

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Selçuk’ta da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. Yıldönümü sebebiyle gerçekleştirilecek kutlamalarla Selçuklular cumhuriyet coşkusunu yaşayacak. Türk Tarih Kurumu ve Selçuk Belediyesi işbirliğiyle Selçuk Efes Kent Belleği’nde 29 Ekim günü saat 13.00’te “Fotoğraflarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk” adlı bir sergi açılacak. Selçuk Belediyesi ve Türk Tarih Kurumu işbirliğiyle açılacak sergide 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın yanı sıra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 80. Yıldönümü sebebiyle Türk Tarih Kurumu (TTK) Kütüphanesi ve arşivinde bulunan Atatürk fotoğraf ve belgelerinden oluşan bir sergi açılacak. 29 Ekim - 16 Kasım tarihleri arasında Selçuk Efes Kent Belleği sergi salonunda ziyarete açılacak olan “Fotoğraflarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk” isimli sergi, Atatürk’ün çocukluk ve öğrencilik yıllarından milli mücadele yıllarına, cumhurbaşkanlığı sırasında gerçekleştirdiği yurt gezilerinden katıldığı diplomatik görüşmelere ve vefatına kadar Atatürk’e dair tarihsel belge niteliği taşıyan çok sayıda fotoğraf ve belgeyi içeriyor.

Sahnede Gece Yolcuları

Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  kapsamında kortej ve Gece Yolcuları Konseri Selçuklular’ı bekliyor.  29 Ekim akşamı saat 19.30’da Hükümet Konağı Atatürk Anıtı Önü’nden başlayacak olan Fener Alayı şehir içi güzergahın  ardından Pazar Yeri’nde son bulacak. Pazar Yeri’nde sevilen grup Gece Yolcuları Selçuklular’a bir konser verecek.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Selçuk Kaymakamlığı tarafından düzenlenen resmi programın yanı sıra Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen programa vatandaşları davet eden Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Selçuk Belediyesi olarak Türk Tarih Kurumuyla birlikte bu yıl çok özel bir sergiye imza atacağız. Selçuk Efes Kent Belleği’nde “Fotoğraflarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk” adlı sergi açılacak. Resmi kutlama programının ardından açılacak bu sergimizin yanı sıra akşam Fener Alayı’nda cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılı Sebebiyle vatandaşlarımızla birlikte yürüyeceğiz. Arkasından güzel bir konserimiz olacak. Tüm halkımızı etkinliklerimizde cumhuriyet coşkusunu yaşamaya davet ediyorum” dedi.