BAŞKAN BAKICI YEREL YÖNETİM SEMPOZYUMUNDA DEPPO EFES’İ ANLATTI

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı Antalya’da gerçekleşen Uluslararası Alanya Yerel Yönetim Konferansı’na katıldı. Konferansta, “Üretici Dostu Soğuk Hava Deposu İşletme Modeli” konulu bir sunum yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı Deppo Efes’in kuruluş süreci, işleyiş yapısı ve Selçuk tarımı için önemi hakkında bilgi verdi.

Alanya Belediyesi, Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen Alanya Uluslararası Yerel Yönetimler Sempozyumu’nun ilk gününde Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı da bir sunum yaptı. Bu yıl ilk kez düzenlenen ve yerel yönetimlerin çalışmalarının incelendiği Alanya Uluslararası Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda 8 farklı ülkeden 82 üniversitenin 264 akademisyeni katıldı. Sempozyuma katılan üç belediye başkanından biri olan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı yaptığı sunumda Selçuk’un özellikle meyve tarımında marka bir kent olduğunu belirterek; “Bölge ekolojisinin meyve yetiştiriciliği için uygun olması ve üreticilerin tecrübeli olması ilçede yoğun miktarda üretimle sonuçlanmaktadır. Bölgede yüksek miktarlarda gerçekleştirilen üretim ise bu ürünlerin depolanma ihtiyacını doğurmuştur. Ayrıca bölgede uzun süre ile depolamaya uygun olan ayva, nar, şeftali ve mandarin gibi türlerin yetiştiriciliğinin yapılması ilçede soğuk hava tesisi ihtiyacını arttırmıştır “dedi. 

Deppo Efes’in 2014 yılı Mayıs ayında işletilmeye başlandığını belirten Başkan Bakıcı; “Selçuk ilçesinde tarımsal sanayi bölgesinde Selçuk Belediyesi’ne ait arazide kurulmuş olan 40.000 m2 alan üzerine kurulan işletmenin 14.000 m2 kapalı alanı, 4.000 m2 yükleme alanı 14.600 m2 inşaat alanı, 5.540 m2 depo alanı bulunan Deppo Efes bir önceki dönemde belediye başkanlığı görevini yapan Sayın Hüseyin Vefa Ülgür ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun çabalarıyla hayata geçmiştir. Deppo Efes’i biz belediye olarak 2014 yılının Mayıs ayından itibaren işletmeye başladık” dedi. Başkan Bakıcı ayrıca Deppo Efes Soğuk Hava Deposunda depolanan ürünlerde bölgede yüksek miktarlarda yetiştirilen nar, mandarin, ayva ve şeftali başı çektiği bilgisini veren Başkan Bakıcı Deppo Efes’te  2017 yılında 2610 ton nar, 2510 ton mandarin, 1180 ton ayva ve 400 ton şeftali depolandığı bilgisini de verdi.

Deppo Efes tüketiciye de yarar sağlıyor

Yaptığı sunumda Deppo Efes’in yöre halkı ve Selçuk tarımına katkısı hakkında da bilgi veren Başkan Bakıcı; “Modern bir teknoloji ile işletilen Deppo Efes’in en büyük katkısı ürünlerin raf ömrünü uzatmaktır. Bir ürün hasat edildikten sonra biyolojik olarak aslında bozulma süresi de başlamış oluyor. Deppo Efes gelişmiş soğuk hava teknolojileri sayesinde ürünlerin uzun süre kalitesini kaybetmeden depolanmasına olanak veren bir işletmedir. Depolanan ürünlerin üreticinin istediği dönemlerde pazara sunulması üretici açısından bir kazançtır. Selçuk’taki üreticimiz ürününü Deppo Efes’te depolayarak başka ilçelere depolama amaçlı ürün sevkiyatı önlenmekte dolayısıyla üreticilerin nakliye masrafı azalmakta ve bu durum fiyatlara etki etmektedir. Bu durum üreticiye de kazanç sağlamaktadır” dedi. Başkan Bakıcı ayrıca Deppo Efes’te depolanan ürünlerin İngiltere, Hollanda, Rusya, İtalya, Dubai, Irak, Arabistan, İsveç gibi ülkelere ihraç edilerek Türkiye ekonomisine de kazanç sağladığını belirtti.

Başkan Bakıcı sunumun sonunda Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen tüm kurum ve kişilere,  Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Şirin’e, Araştırma Görevlisi Dr. Burak Erdem Algül’e ve Deppo Efes Yöneticisi Ziraat Mühendisi Mustafa Görgün’e teşekkür etti.