DEVECİLİK SEMPOZYUMU SONA ERDİ

III. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu sona erdi. 12’si yurt dışından olmak üzere toplam 91 akademisyenin sosyal ve fen bilimleri alanında bildiri sunduğu sempozyumun kapanış oturumunda katılımcılar devecilik kültürü ve deve güreşleri üzerine uluslararası bağlamda bir sempozyum düzenlenmeye devam edilmesinin önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Atakan Koç sempozyumun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’ya, Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Hamdi Deliormanlı ve okulun öğretim üyelerine, katkı sunan kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti. 

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı ise  III. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu kapanış oturumunda yaptığı konuşmada devecilik kültürü ve deve güreşleri adına üçüncü kez düzenlenen sempozyumdan duyduğu mutluluğu belirterek; “ Bu sempozyum Selçuk’ta yapılan deve güreşlerinin mutlak tamamlayıcısıdır. Deve güreşlerinin bilimsel anlamdaki etkinliklerle desteklenmesi oldukça önemlidir. Yurt içinden ve yurt dışından bu sempozyuma katılan tüm akademisyenlere teşekkür ederim. Her zaman kullandığımız bir ifade var. Selçuk Efes Deve Güreşleri deve güreşlerinin Kırkpınarı’dır. Deve güreşlerinin zirveye ulaştığı nokta Selçuk’tur. Deve güreşleri kadar bu sempozyum da Selçuk’un tanıtımı açısından çok önemlidir. Devecilik kültürü ve deve güreşleriyle ilgili çalışma yapan tüm akademisyenler bu sempozyumdan çıkan kaynaklardan faydalanacaktır. Bunun anlamı çok büyüktür. Temennim Uluslararası boyutta düzenlediğimiz bu sempozyum sonucu Selçuk Efes Deve Güreşleri’nin UNESCO Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almasını sağlamaktır. Bunun alt yapısını oluşturmak için böylesine güçlü çalışmalara ihtiyacımız vardı. Ben bu sempozyuma katkı sunan tüm kişi ve kurumlara, akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Deveciliğin anahtarı Selçuk’ta

Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Devrim Ertürk ise Selçuk deve güreşlerinde çok ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek;  “ Selçuk’ta yapılan deve güreşlerine sahip çıkmak gerekiyor. Çünkü Selçuk’ta yapılan deve güreşleri,  Türkiye’de deveciliğin ve deve güreşlerinin dünyaya açılan kapısıdır. Sempozyumda bu güreşleri ve deveciliği akademik alana taşımayı başarabildik. Bu sempozyumla uluslararası akademik camiaların Türkiye’deki devecilik kültürü ve deve güreşleri hakkında bilgi sahibi olmasını sağladı” dedi.

Sempozyum düzenleme sürecini iğne ile kuyu kazmak olarak nitelendiren Devrim Ertürk Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’ya ve emek veren tüm akademisyen kişi ve kurumlara teşekkür etti.