SELÇUK BELEDİYESİ TAZİYE EVİ VATANDAŞLARIN HİZMETİNDE

Kardeş Belediyeler Projesi kapsamında Selçuk Belediyesi ile İzmit Belediyesi arasında imzalanan protokol sonucu hayata geçen Selçuk Belediyesi Taziye Evi’nin açılışı yapıldı. 14 Mayıs Mahallesi’nde hizmete giren taziye evinin açılış programına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, başkan yardımcıları, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Yeğnidemir, kurum amirleri, çalışanları muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Selçuk Belediyesi ile İzmit Belediyesi arasında imzalanan kardeş şehir protokolü gereğince 14 Mayıs Mahallesi’nde yapılan Taziye Evi vatandaşlar tarafından cenaze sonrası taziyeleri kabul etmek ve hayır yapmak amacıyla kullanılabilecek. 105 metrekare kapalı kullanım alanına sahip olan taziye evi;  taziye salonu, mutfak, teras ve açık kullanım alanından oluşuyor.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan taziye evi açılış töreninde ilk konuşma Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı tarafından yapıldı. Başkan Bakıcı taziye evinin yapımında verdiği destekten dolayı İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve İzmit Belediyesi’ne teşekkür etti.

Selçuk’a 600 milyonluk yatırım yapıldı

Beş yıl içerisinde Selçuk’ta yapılan hizmetlere değinen Başkan Bakıcı; “ Selçuk’ta atılan her adımda Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katkıları vardır. Ayrıca Selçuk’a yapılan yatırımlardan dolayı şu an aramızda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’a ve bölge milletvekillerimize de teşekkür ederim. Biz 2014 yılında “Hükümet Belediye El Ele Selçuk’ta Güzel Günlere” diyerek yola çıktık. İşte bu beş yılın sonunda baktığımız zaman Selçuk’a yaklaşık 600 Milyon TL civarında yatırım yapılmıştır. İZBAN, alt yapı yatırımları ve daha başlayacak birçok projede hükümetimizin katkıları sonsuzdur. Selçuk gelmez denilen doğal gaza kavuşmuştur. Gelmez denilen İZBAN’a kavuşmuştur. Antik Kanal Projesi gibi tarihi öneme sahip bir proje başlamıştır” dedi. 

Beş yılda Selçuk’ta çok şey yapıldı

Son beş yılda Selçuk’un yaşam standartlarının yükseldiğinin altını çizen Başkan Bakıcı bu yükselişe örnek olarak Selçuk’ta doğal gaz kullanımına bağlı azalan hava kirliliğinin yanı sıra 14 Mayıs ve Zafer Mahalleleri’nde kalkan inşaat yasağını da gösterdi. Selçuk’un 32 yıl sonra kazandığı Nazım İmar Planı’na da değinen Başkan Bakıcı; “Selçuk’un beş yıl sonunda çok daha yaşanabilir bir kent olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Beş yıl içerisinde yapılan işlerden bahsetmek gerekirse, şehir içi ulaşım, yaklaşık 200 milyona mal olan trafo, İZBAN, doğal gaz, kütüphane, İSABEY Kreşi, Yazlık Düğün Salonu, içme suyu, 29 yıllığına Selçuk Belediyesi’ne bırakılan Arvalya Mesire Yeri, İzmir Valiliği desteğiyle 1,5 yılda 5 Milyon 500 Bin TL’lik alt yapı yatırımı, sathi kaplama, taş döşemesi, 17 Bin metrekare yeşil alan, 12 adet park gibi çalışmaları örnek gösterebiliriz. Dolayısıyla bunlar kente ve kentliye verdiğimiz değeri gösterir. Efes Meslek Yüksekokulu bizim dönemimizde tamamlandı. Deppo Efes işletilmiyordu. Bizim dönemimizde işletilmeye başlandı” diyerek Selçuk’ta beş yıl boyunca gerçekleşen çalışmalara örnek verdi.

Selçuk’ta artık kamplaşma, kutuplaşma yok

Selçuk’un kültür, sanat, eğitim ve spor kenti olduğuna da dikkat çeken Başkan Bakıcı; “Biz tüm bunların üzerinde bir şey daha gerçekleştirdik. Selçuk’ta kamplaşmayı, ayrışmayı ortadan kaldırdık. Bunun yerine Selçuk’ta kardeşlik projesini gerçekleştirdik. Biz insana yatırım yaptık. İnsanımızla birlikte olduk. Bize destek veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sayın Binali Yıldırım’a, bakanlarımıza, valimize, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, yerel anlamdaki otoritelere, çalışma arkadaşlarıma ve en çok da halkımıza teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Başkan Bakıcı’nın ardından İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Yeğnidemir bir konuşma yaptı. Selçuk’un kardeş şehri İzmit’in belediye başkan yardımcısı yaptığı konuşmada; “Kardeşlik sadece sevinçleri değil; aynı zamanda üzüntüleri de paylaşmaktır. Biz biliyoruz ki; üzüntüler paylaştıkça azalır. Burada hizmete açılan taziye evimiz Selçuklu kardeşlerimizin acısını bir nebze olsun azaltırsa ne mutlu bizlere. Biz burada bir gönül köprüsü, bir hizmet köprüsü oluşturduk. Dilerim bu çalışmalar daha ileri gidecektir” dedi. 

Manevi değeri büyük

AK Parti Belediye Başkan Yardımcısı Hamza Dağ taziye evi açılış töreninde yaptığı konuşmada; “Bu tesisin Selçuk’a kazandırılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bazen öyle beklentiler gerçekleşiyor ki; maddi değerinden ziyade manevi değeri daha önemli oluyor” dedi.

Selçuk’a yapılan 600 milyonluk yatırıma değinen Hamza Dağ; “Biz her zaman devlet olarak yapmamamız gerekenleri yapacağız. Bu tesisleri şehrimize kazandırılmasında öncülük yapan Selçuk Belediye Başkanımız’a bugüne kadarki bütün emeklerinden dolayı AK Parti’nin kurumsal kimliği adına da, milletvekillerimiz adına da, Hamza Dağ adına da canı gönülden teşekkür ediyorum. Kendisinin ekip arkadaşlarına da teşekkür ediyorum. Her zaman elimiz, gözümüz, kulağımız Selçuk’un ve İzmir’in üzerinde olacaktır. Her zaman bu bölge için elimizden geleni yapacağız” dedi

Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci ise Selçuk Belediyesi Taziye Evi’nin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek; Selçuk’ta birçok önemli projenin gerçekleşmesi temennisinde bulundu.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından açılış duası yapılarak,  Kur’an-ı Kerim okundu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla Selçuk Belediyesi Taziye Evi açılış kurdelesi kesildi. Selçuk Belediyesi Taziye Evi açılış programı katılımcıların Taziye Evi’ni gezmesinin ardından son buldu.