KURTULUŞ COŞKUSU FENER ALAYI VE MOĞOLLARLA YAŞANDI

Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100. Yılı tüm yurtta olduğu gibi Selçuk’ta da coşkuyla kutlandı. Gündüz saatlerinde düzenlenen resmi törenlerle 19 Mayıs coşkusunu yaşayan Selçuklular, akşam Fener Alayı ve Moğollar konseri ile bir araya geldi. Ayrıca saat 19.19’da Atatürk’ün yurttaşlara seslenişi Selçuk sokaklarında yankılandı.

Büyük Yankı Uyandırdı 

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in 19 Mayıs’ın 100. Yılı sebebiyle 19 kişiyle Selçuk Efes Havaalanı’nda yaptığı Tandem atlayışı büyük yankı uyandırdı. 19 Mayıs’ı semalarda kutlayan Başkan Sengel gibi 100. Yıl coşkusuyla dolu olan Selçuklular akşam saatlerinde İstasyon Meydanı’nda bir araya geldi. Ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüyen Selçuklular bando eşliğinde Selçuk sokaklarında coşkuyla yürüdü.  Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel de kortejin ortasından geçerek; Selçuklular’ın coşkusuna ortak oldu.

100. Yıl Gururu

Pazar Yeri’nde sona eren Fener Alayı’nın yarım asrı deviren efsane müzik grubu Moğollar sahnede yerini aldı. Konser öncesi sahneye çıkan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, tüm Selçuklular’ın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başladı. Başkan Sengel; “Ne mutlu bana ki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yılında bir belediye başkanı olarak bu sahneye çıkma şerefine nail oldum. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Şimdi Milyonlar Olduk 

19 Mayıs 1919 ruhunun ve inancının her zaman süreceğini belirten Başkan Sengel; “ 19 Mayıs 1919’da mavi gözlü bir dev bir vapura bindi. Çünkü kafasına bir şey koymuştu. Ciddi anlamda bir inancı vardı. Kararlıydı, kendinden emin ve cesurdu. Sadece 19 kişi vardı o vapurda. Şu anda aynı inançla, aynı kararlılıkla, aynı cesaretle, aynı mücadele ruhuyla onun düşüncelerine sahip olan milyonlar var. Bizler aradan 100 yıl geçmesine karşılık onun Türk gençliğine güvendiği gibi Türk gençliğinin o azmiyle, o kararlılığıyla onun düşüncelerine sahip çıkarak daha nice 100 yılları hep beraber içimizdeki o mücadele ruhuyla devam ettireceğiz. Çünkü kendinden emin gençlerimiz var bizim. Çünkü cumhuriyet değerlerine sahip çıkan memleket sevdalılarımız var bizim. Hepinize selam olsun” dedi.

En Büyük Ödül Halktan

Başkan Sengel konuşmasının ardından sahneye Moğolları davet etti. SESAM (Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği) tarafından Cahit Berkay’a verilecek ödülün sanatçının “her şey çok güzel olacak” tweeti nedeniyle iptal edilmesine de değinen Başkan Sengel; “Cahit Abi’ye bu ödülü vermediler. Biz üzerine basarak söylüyoruz  ‘Her şey çok güzel olacak’ Biz de Cahit Abi’ye Selçuk halkı adına Artemis Heykeli takdim etmek istedik. Çünkü Efes kadındır; Artemis kadındır. Cahit Abi’ye henüz o SESAM ödülü verilmedi ama ona halkın çok büyük bir sevgisi var. O yüzden sizin adınıza ben bu ödülü kendisine takdim ediyorum.  Çünkü hiçbir ödül halkın ona olan sevgisi kadar yüce olamaz. İyi ki varsınız Cahit Abi, İyi ki Varsınız Moğollar. Her şey çok güzel olacak ” dedi.

Başkan Sengel’e teşekkürlerini sunan Usta Sanatçı Cahit Berkay; “ Ben ödülü halkımdan aldım. Bu ödül odamın en güzel yerinde duracak” dedi.

100.Yıl Kutlamaları kapsamında Selçuk Pazar yerinde sahne alan Moğollar, geçmişten günümüze ulaşan unutulmaz eserleriyle Selçuklular’a unutulmaz bir gece yaşattı.