CHP’Lİ VEKİLDEN ÖREN YERLERİ İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan belediyelerin müze ve ören yeri gelirlerinden pay alması için TBMM’ye kanun teklifi sundu. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Arslan tarafından sunulan kanun teklifini memnuniyetle karşıladı. 

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müze ve ören yeri giriş ücretlerinden elde ettiği payın yüzde 5’ini büyükşehir belediyelerine aktarması, büyükşehir belediyesi ise bu oranın yüzde 75’ini nüfus oranına göre ilçe belediyeleri arasında pay ediyor”  bilgisini veren Vekil Arslan konunun yerel yönetimlere mali bir katkı sunması açısından önemine değinerek; “Bilindiği gibi yaz turizmi sezonunda turizm merkezlerinin nüfusu ikiye üçe katlanmakta. Belediyelerin bu ağır yükün altından kalkması için ek kaynağa ihtiyacı olduğu ortada” dedi. 

Efes Selçuk hak ettiğini alamıyor

Bakanlığın turist sayısına göre değil nüfusa göre kaynak aktarılmasının yarattığı aksamalara değinen Arslan; “Örneğin, Efes Müzesi, Efes Ören Yeri, Efes Yamaçevler, Sn.Jean Anıtı gibi müze ve ören yerlerinin bulunduğu İzmir İli Selçuk Belediyesi’ne, 2019 yılı içerisinde yalnızca 916,45 TL pay aktarılmış. Görüleceği üzere, sınırları içinde Türkiye’de en fazla ziyaret edilen ören yerlerinin ve müzelerinin bulunduğu Selçuk Belediyesi’ne aktarılan pay oldukça az” dedi. 2018 yılında müze ve ören yeri ziyaretçi sayısından 1 milyon 555 bin 559 ziyaretçi ile İzmir Efes Örenyeri ilk sırada yer aldığı bilgisini veren Arslan; “Bu rakam İzmir’de toplam müze ve ören yeri ziyaretçi sayısının yüzde 63’ünü oluşturmakta. Bu veri bile tek başına vermiş olduğumuz teklifinin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gösterir niteliktedir” dedi.

Bu dağılımda bir adaletsizlik var

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ın TBMM’ye sunduğu kanun teklifine teşekkür eden Başkan Sengel; “ Bu kanun teklifi sevindirici bir gelişme. Sayın Vekilimiz Ednan Arslan’a çok teşekkür ediyoruz. "Kentler yerinden yönetimden ne kadar uzaklaşırsa sorunlar o kadar artıyor. Efes ören yeri gelirlerinin dağılımda bir adaletsizlik var. Selçuk’un nüfusu İzmir’in ilçeleri arasında 25. Ören yeri katma değerleri açısından ilk sırada. Mevzuat diyor ki; bir ilçe ören yeri gelirlerinden nüfusu oranında pay alır. Biz bu durumda bu gelirden pay alamaz durumdayız. Sayın Vekilimiz tarafından verilen kanun teklifi yasalaşırsa; UNESCO Dünya Miras Listesine giren müze ve ören yeri bulunan ilçeler büyükşehir belediyelerinin dağıtım listesinden çıkartılarak, bu ilçelere doğrudan ilgili bakanlık tarafından müze ve örenyeri gelirleri üzerinden yüzde 5 pay aktarılması sağlanacak” dedi.