TARİHİN VE KÜLTÜRÜN BEŞİĞİNDE SPOR

Efes Selçuk Pamucak Sahili,  Eylül ayında U22 ve U18 Avrupa Plaj Voleybolu şampiyonalarına ev sahipliği yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Efes Selçuk Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek organizasyonlar öncesinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel; “Efes Selçuk Pamucak Sahili’nin bu noktada belirlenmiş olması bizi çok gururlandırdı” dedi. 

Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonaları İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Efes Selçuk Belediyesi’nin ev sahipliğinde Avrupa Voleybol Konfederasyonu, Türkiye Voleybol Federasyonu ile Beach- IT Beach Spor organizatörlüğünde düzenleniyor.  Efes Selçuk’u Eylül ayında Avrupa Plaj Voleybolu’nun merkezi haline getirecek organizasyon kapsamında Efes Selçuk Pamucak Plajı 16-20 Eylül tarihleri arasında Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) U18Plaj Voleybolu Şampiyonası’na, 23-27 Eylül tarihleri arasında ise U22 Plaj Voleybolu Şampiyonası’na sahne olacak.  Her iki organizasyona 35 ülkeden 128 takım, 256 sporcu katılacak. 

HEYECANLI VE GURURLUYUZ

Organizasyon öncesi düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, pandemiden hemen sonra Efes Selçuk'ta yapılacak bu büyük organizasyon için çok heyecanlı olduklarını belirterek; "Spora ve sporcuya, turizme desteklerini esirgemeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e, Türkiye Voleybol Federasyonu’na sonsuz şükranlarımızı sunuyorum. Efes Selçuk Pamucak Sahili’nin bu noktada belirlenmiş olması bizi çok gururlandırdı.  Tarihin ve kültürün beşiğinde spor yapıyor olmak, Efes Selçuk Pamucak Sahili’nde bunu gerçekleştiriyor olmak bizim için ayrı bir gurur olacak" diye konuştu.

TURİZME KATKI SAĞLAYACAK

Toplantıda bir konuşma  yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Plaj Voleybolu Avrupa şampiyonalarının İzmir’in tarihsel açıdan en önemli ilçelerinden biri olan Efes Selçuk’ta olmasının çok kıymetli olduğuna dikkat çekti. Başkan Soyer, organizasyonlarla ilgili olarak şunları kaydetti: "Selçuk, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Efes Antik Şehri’nin, adına dünyanın yedi harikasından biri inşa edilenArtemis’in, Meryem Ana’nın ve benzeri pek çok tarihi değerin bulunduğu adeta bir açık hava müzesi. Bu çapta bir organizasyonun şehrimizde, pandemiden en olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen turizm sektörüne de her anlamda büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Bu büyük organizasyonun gerçekleşmesine Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte ev sahipliği yapan ve katkı sunan Efes Selçuk Belediyesi’ne, Türkiye Voleybol Federasyonu’na, Avrupa Voleybol Federasyonu’na ve Beach-It Beach Spor Organizasyonu’na şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Beach-It Beach Sports Organizasyon Sorumlusu Gürsel Yeşiltaş ise Organizasyonlar için Efes Selçuk’un seçilmesiyle Türkiye’yi hem kültürel hem de spor açısından tanıtacak bir alan seçildiğinin altını çizerek;  “ Çok sayıda uluslararası organizasyona imza attık. Yine çok iyi bir organizasyon gerçekleştireceğimizi öngörüyorum. Sloganımız 'kültür ve sporu dünyaya tanıtmak' olacak. İyi bir organizasyon yaparak ülkemizi en iyi şekilde tanıtmayı hedefliyoruz” dedi.

İLK TOPU İMZALADILAR

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Asbaşkanı Alper Aslandaş ise U18 VE U22 spor organizasyonları için Efes Selçuk gibi tarihi bir destinasyonun seçilmesinin Türkiye’nin tanıtımı açısından  önemine değinerek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve toplantıya katılan Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Asbaşkanı Alper Aslandaş ile Beach-It Beach Sports Organizasyon Sorumlusu Gürsel Yeşiltaş turnuvada kullanılacak ilk topu imzalandılar.