EFES SELÇUK BELEDİYE MECLİSİNDE UYGUR TÜRKLERİ HASSASİYETİ

Efes Selçuk Belediye Meclisi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı yapılan ikinci oturumla tamamlandı. Komisyonlara gönderilen gündem maddelerine ilişkin raporların görüşüldüğü meclis toplantısında Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik İkizdere’de gerçekleştirilen provokasyonu da kınadı.

Meclisin ilk oturumunda gündeme gelen, alt yapısı bitmiş olan yolların taş döşemesi ve bazı kaldırımların düzenlenmesi ve Sevgi Yolu’nun yapım işi için İller Bankası’ndan alınacak kredi ile ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Sengel kredi kullanım süreci ile ilgili olarak meclisi bilgilendirdi.

Toplantının dilek ve temenniler kısmında CHP adına söz alana meclis üyesi Nuri Caferoğlu bir bildiri okuyarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2014 yılından itibaren Uygur Türkleri’ne yönelik olarak yapmış olduğu zulmü kınadıklarını belirtti.  Caferoğlu okuduğu bildiride “ CHP Meclis üyesi olarak Çin’in soydaşlarımıza karşı yaptığı mezalimin karşısında durmaya ve bu vahşi politika son buluncaya kadar Uygur Türkleri’nin ve diğer soydaşlarımızın mücadelesine destek verip sesleri olmaya devam edeceğimizi beyan ederiz”  yapılan zulmü kınadıklarını belirtti.

Uygur Türkleri’ne karşı yapılan saldırıları tüm meclis üyelerimiz adına kınadıklarını belirten Başkan Sengel; “ Bir kadın siyasetçi olarak Sayın Meral Akşener ve heyetine karşı İkizdere’de yapılmış olan provokasyonu kınadığımızı da ifade etmek istiyorum” dedi.