ÇAKABEY KİTAP GÜNLERİ


PELİN ÇİFT

Pelin Çift, İzmir’de dünyaya gelmiş ve 1978 yılında doğmuştur. Liseyi Fransa’da Notre Dame de Sion lisesinde tamamlamış ve mezun olmuştur. Üniversite kariyerinde ise Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü okumuştur. Burayı da bitirdikten sonra Galatasaray Üniversitesinde yüksek lisasnını, Fransızca tez ile tamamlamıştır. Öğrenim hayatındaki emeklerinin ardından, ilk kariyerini hava sunucusu olarak 1997 yılında NTV kanalında gerçekleştirmiştir. Burada sürekli olarak başarısını göstermesi ve çalışkan yapısı ile NTV kanalında haber sunucusu olmuştur. Yaklaşık 2 sene kadar haber sunumunun ardından, 2001 yılında yaşanan kriz nedeni ile işten çıkartılmıştır. Bu dönemde yüksek lisansını tamamlamıştır. Sonrasında ise Paris’e Sorbonne Üniversitesine gitmek üzere iken, Sky Türk kurulmuş ve burada çalışmaya başlamıştır.

Kariyer hayatında, Gündem ve Öteki Gündem programıyla ön plana çıkmış ve kalitesini arttırmıştır. Bunun öncesinde ise Bir Milyon Kimin programını sunmuştur. Ayrıca Erhang Altunay ile birlikte Ayasofyanın Gizli Tarihi adlı kitabı çıkarmıştır.


Ş.YÜKSEL YILMAZ

1982 tarihinde Erzurum’da doğdu. Kitaplar ve müzik ile çok küçük yaşlarda tanıştı. Ege Üniversitesi Petrokimya bölümünü bitirdikten sonra Berklee College Of Music'in gitar workshoplarına katılımlarda bulundu. Yarı profesyonel müzik hayatında bir çok müzisyen ile tanışma fırsatı buldu. 2000'li yıllarda Türkiye'de gitar adına kurulmuş en büyük platformlardan biri olan mygitar sitesinde adminlik yaptı. 2006 yılından günümüze kadar satış üzerine kariyerini sürdüren Yüksel Yılmaz halen özel bir şirkette yöneticilik yapmakta.


 


ERDAL ÇAKICIOĞLU

8 Şubat 1952’de Erzurum’da doğdu. Memur bir babanın çocuğu olduğundan ilk ve ortaöğrenimini Anadolu’nun çeşitli yerlerinde çeşitli okullarda okuyarak tamamladı. Yüksek öğrenimini Erzurum Kâzım Karabekir Eğitim Enstitüsü’nde tamamladıktan sonra Mayıs 1978’de Göle Lisesi edebiyat öğretmenliğine atandı. 31 Aralık 1991’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi AÖF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1979 Kasımında İstanbul’a Çağlayan Lisesi edebiyat öğretmenliğine atandı. Otuz yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Haziran 2007de Ahmet Buhan Lisesi’nden emekli oldu. Evli ve üç çocuk babasıdır. Edebiyatla ilişkisi daha ilkokul sıralarındayken okulun duvar gazetesine yazdığı minik öykülerle başladı. Bu süreç lise öğrenimi sırasında katıldığı bir öykü yarışmasında aldığı birincilikle taçlandı. Önce yerel gazetelerde başlayan öykü ve şiir serüveni yükseköğrenimi sırasında Öykü dergisiyle başlayıp diğer ulusal dergilere taşınarak sürdü. Öğretmenliğinin yanı sıra çizgi roman ressamlığı yaptı; çizgi film çalışmalarına katıldı. Bu arada katıldığı çeşitli öykü ve şiir yarışmalarında birincilik ödülleri aldı. Çeşitli yayınevlerinde editörlük yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. Edebiyatın her türünde çok sayıda eseri vardır.

Başlıca eserleri: Şiir: Çocuklar İçin Şiirler (Akvaryum Y.) Şiirsel Öyküler (10 kitap Akvaryum Y.). Öykü- Masal: Keloğlan (Çizgi roman- Alfa Y.) Yeni Bir Bahar Yeni Çiçekler (çocuk- ŞimşekY.) Duyuyor musun Yorgo (yetişkin- Yaba Y.) Ceren Öykü Dizisi (okul öncesi 10 kitap İlkadım Y.) Balçiçek Öykü Dizisi (çocuk 10 kitap Akvaryum Y.) Alican Öykü Dizisi (çocuk 20 kitap Akvaryum Y.) Denizin Oyuncak Tavşanı (çocuk Akvaryum Y.) Havada Uçan Sandık (çocuk Akvaryum Y.) Meslekleri Öğreniyorum Öykü Dizisi (okul öncesi 10 kitap İlkadım Y.) Üretim Öyküleri (çocuk 20 kitap El Ele Y.) Adanın Minik Atı (çocuk Akvaryum Y.) Arının Düşü (çocuk Akvaryum Y.) Ben Bir Kırık Sırayım (çocuk Akvaryum Y.) Boyacı (çocuk Akvaryum Y.) Cam Kırıkları (çocuk Akvaryum Y.) Çubuklar (çocuk Akvaryum Y.) Deli Yatağı (çocuk Akvaryum Y.) Figüran (çocuk Akvaryum Y.) Gizli Söz (çocuk Akvaryum Y.) Kibirli Küçük Karınca (çocuk Akvaryum Y.) Martılar Göç Etmez (çocuk Akvaryum Y.) Masallar Ülkesine Yolculuk (çocuk Yakamoz Y.) Masal Perisinden Masallar (çocuk Yakamoz Y.) Minik Çocuk (çocuk Akvaryum Y.) Topal Karınca (çocuk Akvaryum Y.) Otobüs (yetişkin Akvaryum Y.) Kafdağından Masallar (çocuk Nemesis Kitap) Doğadaki Dostlarım (çocuk Nemesis K.) Bıcırık Öykü Dizisi (çocuk 10 Kitap Nemesis K.) Anneme Armağan (çocuk Nemesis K.) Baston (çocuk Nemesis K.) Hava Yolu (çocuk Nemesis K.) Heves (çocuk Nemesis K.) Kavruk Efe (çocuk Nemesis K.) Kitapların Arasında (çocuk Nemesis K.) Lokmacık (çocuk Nemesis K.) Martının Çığlığı (çocuk Nemesis K.) Sıkı Dost (çocuk Nemesis K.) Sıram Konuşuyor (çocuk Nemesis K.) Şımarık (çocuk Nemesis K.) Yalnızlık (çocuk Nemesis K.) Yurtsever Karınca (çocuk Nemesis K.). Roman: Uyan Dimme Gün Işıyor (yetişkin Sonsuz Kitap) Düş Gemisi (çocuk Akvaryum Y.) Kır Zincirini Prometheus (yetişkin Sonsuz Kitap). Oyun: Sevgiydi Adı (Akvaryum Y.) Tutsak (Akvaryum Y.) Leyleğimi Arıyorum (Akvaryum Y.) Önce İnsan (Akvaryum Y.) Oyun (Akvaryum Y.). Derleme: Keloğlan Masalları (Akvaryum Y.) Nasrettin Hoca Fıkraları (Akvaryum Y.) Altın Kalemler (20 kitap Akvaryum Y.) Ben Evliya Çelebi (10 kitap Akvaryum Y.) Dedem Korkut Diyor ki (4 kitap Akvaryum Y.) Beydabadan Masallar (6 kitap Akvaryum Y.) Dünya Edebiyatından Seçme Yazarlar Seçme Öyküler (seçki Yakamoz Y.) Kültür Hazinem (25 kitap Akvaryum Y.) Seçme Sözler (Yakamoz Y.) Keloğlandan Masallar (Yakamoz Y.) Atatürkten Seçme Öyküler (Nemesis K.) Seçme Nasrettin Hoca Fıkraları (Yakamoz Y.). Araştırma- İnceleme- Sözlük: Türk Atasözleri Sözlüğü (Şimşek Y.) Türkçe Deyimler Sözlüğü (Şimşek Y.) İlköğretim Türkçe Sözlük (Yakamoz Y.) Ortaöğretim Türkçe Sözlük (Yakamoz Y.) Büyük Türkçe Sözlük (Akvaryum Y.) Resimli Türkçe Sözlük (B&T Y.) Yazarlar ve Şairler Sözlüğü (Akvaryum Y.) Eş- Mecaz ve Zıt Anlamlı Kelimeler Sözlüğü (Akvaryum Y.) Adan Zye Türkçe Sözlük (B&T Y.) İlköğretim Türkçe Sözlük (B&T Y.) Ortaöğretim Türkçe Sözlük (B&T Y.) Liseler İçin Türkçe Sözlük (Akvaryum Y.) İmla Kılavuzu (Yakamoz Y.).


ERHAN ALTUNAY

İstanbul doğumludur. Saint Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Nükleer Enerji Mühendisliği okumuş, konuyu öğrendikten sonra para kazanmak gerekliliğinden Marmara Üniversitesi’nde İşletme master’ı yapmıştır. Bu yüzden de hayatını dış ticaretten kazanmaya çalışmaktadır. Yıllarca TRT Radyo-3'te Aykut Sporel, Sezen Cumhur Önal, Engin Arman, Faruk Yener gibi ustaları hayranlıkla dinledikten sonra, radyoculuk ile Yapı Radyo’da tanışmış olup orada dört yıla yakın bir süre “Vanilya ve Çikolata” , “...Ve Jazz” gibi jazz programları ile “Troubadour” ve “Barocco” gibi klasik müzik programları ve “Kleopatra’nın Burnu” gibi mitoloji programları hazırlamıştır. Yapı Radyo’nın yayın hayatına veda etmesi ile Troubadour programını Açık Radyo’ya, Vanilya ve Çikolata’yı da Radyo 92nokta3’e taşımıştır. Daha sonra Radyo Kozmos’ta Troubadour’u ve Vanilya ve Çikolata’yı devam ettirmiş, Alem FM’de de “Deniz ve Mehtap” isimli bir program yapmıştır.

 


KAHRAMAN TAZEOĞLU

10 Ağustos 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Tahsil hayatını İstanbul'da tamamladı. 80'li yılların sonuna doğru şiir yazmaya ve yazdıklarını bir defterde toplamaya başladı. 1993 yılında Radyoculuk yapmak üzere mikrofon başına geçti. Yerel, Bölgesel ve Ulusal Radyolarda program yapımcılığı ve sunuculuğu, şiir programı, haber spikerliği ve Program Yönetmenliği yaptı. 2001 yılında ilk kitabı olan '' seni içimden terk ediyorum'' adlı eseri yazdı. Şiirle başladığı edebiyat yolculuğu, roman, deneme ve hikaye kitaplarıyla devam etti. Başta üniversiteler olmak üzere pek çok kurum ve kuruluştan ödüller aldı.